Місце синтаксису у шкільному курсі мови. Формування синтаксичних понять.
Діючі програми з укр.мови виділяють 4 етапи у вивч.синтаксису.
- Практичне ознайомлення з синтаксисом у 1-3кл,
- пропедевтичне вивчення в 4 кл;.
- поглиблення знань з синтаксису під час вивч.морфології на синтаксичній основі в 5-6 класах;
- систематичний курс синтаксису в 7-8 кл.
Вимоги програми:
8-9кл. 8 кл – словоспол, реч, види реч, просте, двоскладне, підмет і присудок, Означення, додаток і обставина як друг. члени речення (повторення). Односкладні реч.,Односкладні прості реч з головним членом у формі присудка (означено-особові, узагальнено-особові, неозначено-особові, безособові) і підмета (називні).Односкладні реч. як частини складного реч. повні й неповні реч. Просте ускладнене реч. Реч. з однорідними членами, Однорідні члени реч. Реч із звертаннями, вставними словами (словоспол, реч).
9 кл - Пряма й непряма мова Складне речення і його ознаки. Склсур, скл підр, безспол реч, Складне речення з різними видами сполучникового й безсполучникового зв'язку. Текст як одиниця мовлення й продукт мовленнєвої діяльності.
10-11 кл. - повторення
Мета: Систематизувати знання учнів про словоспо-лучення, речення;
- усвідомити значення синтаксису для комуні-кативної діяльності учнів;
- зрозуміти необхідність вивчення синтаксису у взаємозв’язку з іншими розділами мови;
- осмислити ефективність вивчення інших розділів на синтаксичній основі
ЗМІСТ: Словосполучення. Головне і залежне слово Речення. Головні і другорядні члени речення. Просте речення. Просте ускладнене речення. Складне речення. Речення з прямою і непрямою мовою Складне синтаксичне ціле; Інтонація
ЗАВДАННЯ: Сформувати в учнів уміння розрізняти словосполучення і речення; *знаходити в словоспо-лучення головне і залеж-не слово, ставити запи-тання до залежного; *визначати головні і другорядні члени рече-ння, засоби їх вираження; *розрізняти просте і складне речення; *усвідомити основні ознаки складного синтаксичного цілого; показувати зв'язок синт з пункт, а також навч правильно викор синт конструкції в текстах.
ОБЄКТ ВИВЧЕННЯ: Словосполучення. Речення. Синт зв’язок Засоби зв’язку між компонентами синт одиниць; Інтонація Порядок розташу-вання елементів як засобу вираження смислових і грам. зв’язків між мовними одиницями
Особливості-Полягають у:
- поетапному формуванні умінь і навичок розпізнавати словоспо-лучення, речення, здійснювати синтаксичний аналіз речення;
- у сприйнятті учнями категорій синтаксису практичним шляхом;
- вивченні інших частин мови на синтаксичній основі;
- ролі синтаксису для формування комуніка-тивних умінь і навичок
Формування понять: учні мають знати що синтаксична система мови-це сукупність можливих моделей сполучення слів і структурно-функціональних типів речень. Вони обслуговують види і форми спілкування., що синт.як розділ граматики вивч.словоспол,речення.про такі синтаксичні одиниці-слово,словосп, речення,текст(сукупність речень)різницю між реч(завершена у смисловому,інтонац. Відношені одиниця,виражає думку, комунікативнв ф-ія) і словосп., вміти розрізняти сурядн,підряд,без получ.
Зв'язок. Знайти в речені словосполук, визначати в словоспол. Головне і залежне слово, виділяти головні і другор.чл.реченя,. Найефективніший метод формування вмінь і нав.-метод вправ у поєднанні з наочністю (напр.,скласти схему словосп,речення, підкреслити гол.чл.реч тощо))
|
21.07.2015; 05:00 просмотров: 2610 |